> Delphi > Delphi İle Network Üzerinden Veri İletimi

Delphi İle Network Üzerinden Veri İletimi

Bu güne kadar bir çok sitede yazmış olduğum bu makaleye rastladım. Yayınlayanların hepsine teşekkür ediyorum. Sonra düşündüm de "Niye acaba kendi sitemizde de yayınlamıyoruz?" Herhangi bir neden yok yayınlamamak için; O zaman buyrun makalemize geri dönelim…

DELPHİ İLE NETWORK ÜZERİNDEN VERİ İLETİMİ

Delphi bizlere ağ üzerinden veri iletimini sağlayan birçok nesne sunmaktadır (Internet, intranet, local). Bu makalede 2 Delphi bileşeni üzerinde inceleme yapacağız: TserverSocket ve TclientSocket. Bu iki bileşen TCP/IP bağlantıda okuma ve yazma işlemleri için tasarlanmıştır. Bu makalede ağ üzerinde iletişim kuran basit bir uygulama yapacağız.

Winsock ve Delphi soket bileşenleri

Windows soketleri veya Winsock, Microsoft Windows altında network programlama için bir açık arayüzdür. Winsock, protokol yığın servislerine ulaşabilmek için bize bir takım fonksiyonlar, veri yapıları v.b. imkanlar sunar.

Delphi soket bileşenleri, başka sistemlerle TCP/IP üzerinden ve ilgili diğer protokoller aracılığı ile iletişim kuran uygulamalar yazmanızı sağlar. Soketleri kullanarak, bağlantı üzerinden, nasıl bir network yapısının varolduğu hakkında herhangi bir endişeye kapılmadan diğer makinalarile haberleşmek mümkündür.

TServerSocket ve TClientSocket bileşenleri ile TcpClient, TcpServer ve TudpSocket bileşenleri Delphi bileşen araç çubuğunun Internet paletinde yer almaktadır.

Belirli bir network üzerinde özel bir servise nasıl ulaşılır

En basit cevap; Client makine servise mesaj göndermek için izine sahiptir ve gönderimden sonra karşıdan cevap bekler. Bir network de bunu yapmanın (gönderme veya okuma) en pratik yolu soketleri kullanmaktır.

Portlar ve Hostlar

Bir soket bağlantısı için, soket bileşeni kullanılır. Host ve port belirli yapılara sahiptir. Genelde host, server sisteminin IP adresi için bir takma ad belirtir (Alias). Port ise, server soket bağlantı numarısı olan ID yi belirtir.

Basit bir TEK-YÖN gönderim yapan program

Å?imdi bu uygulamayı Socket bileşenlerini kullanarak nasıl yaptığımıza bir bakalım. İki form oluşturacağız. Birisi SERVER için diğeri CLIENT bilgisayarımız için olacak. Amacımız; Client makinadan TEXT yazısını SERVER makinamıza göndermek olacak.

Başlamadan once, Delphi’yi 2 kez çalıştırın. Bir projeyi Client uygulama için diğerinide Server uygulama için kullanacağız.

SERVER tarafı

Formumuzun üzerinde bir tane TServerSocket bileşeni ve bir tane de Tmemo bileşeni koyunuz. Görünümümüz şu şekilde olacaktır:

Ve formumuzun OnCreate olayını aşağıdaki şekilde oluşturunuz:		


 

formumuzun OnClose olayınıda aşağıdaki hale çeviriniz:

CLIENT tarafı

Client uygulamamız için, bir tane TClientSocket, bir tane Tedit ve bir tanede Tbutton bileşenini formumuza ekleyelim. Formumuz aşağıdaki gibi görünecektir:

Bu formumuzun da kodlarını aşağıdaki şekilde oluşturalım:		Zaten kod kendini çok basit bir şekilde ifade ediyor. Client tarafından butonumuza basıldığında Edit1’in içeriğindeki Text ifade, belirlenmiş port ve host adresi ile Server’ımıza gönderilecektir.

SERVER’a geri dönelim

Bu örnek için son uygulamamız şu olcak: Server’a veri gönderen Client’ları görelim. Bunun için OnClientRead olayını kullanacaz. Bu olay Server soketi Client’tan bir veri okuduğu anda gerçekleşecektir.

Bu kodumuzda (Server formumuzda) şu şekilde olacaktır:		


Kolaydı değil mi? Elbette! Ama programımız sağlıklı çalışmayacaktır. Çünkü birden fazla Client makina Server’a veri göndermeye kalkarsa ne olcak? Bu durumda kodumuzda ufak tefek bir kaç değişiklik işimizi görecektir:		


Hepsi bu. Server bir Client soketten bir veri okuduğunda, Client’ın adresini ve göndermiş olduğu veriyi Memo bileşenine ekler. Memo’muzunda görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

NOT: Eğer ilk olarak Client formunu çalıştırırsanız, daha server ile bağlantı kurulmadığından bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle Server Formunu ardından da Client formunu çalıştırmanız gerekmektedir. (Bu uygulama için)

» Tags: , , , , , , , , , , , ,

6 Comments

 • At 2007.01.27 20:26, Fatih Tolga Ata said:

  Allah razı olsun çok güzel bir makale olmuş. Devamını bekleriz.

  • At 2007.12.13 14:45, Muhsin TINIK said:

   network baslangıcı için cok guzel bir ornek olmus devamını temenni ederiz

   • At 2008.06.20 16:51, adalı said:

    Güzel yazmışın eline koluna sağlık lakin ben client kısmını çalıştıramadım

    • At 2009.08.16 13:22, Wirrus said:

     ThreadBlocking ve Non-Blocking için örnekleriniz var mı ben network üzerinden thread ile çalışmak istiyorum thread makaleleriniz çok açıklayıcı fakat networke uyarlıyamadım

     • At 2009.08.25 03:11, Fatih Tolga Ata said:

      Indy ile ilgili makalelere bakarsanız cevabınızı bulabilirsiniz. Engelleyen ve engellemeyen ağ modelleri olarak da geçerler…

      • At 2010.10.06 14:01, Anonim said:

       vb nette aynısını yapmayı bilen varmı

       (Required)
       (Required, will not be published)