Home> DirectX

DirectX Archive

DirectInput Programlama – Bölüm 2

20 Ocak 2007 Category :DirectX 1

Bu makalede, birinci bölümde öğrendiklerimizi, uygulamaya nasıl geçireceğimizi öğreneceğiz. Ayrıca bir aygıttan nasıl veri okuyacağımızı da göreceğiz. Bunun için örnek bir klavye ve bir mouse nesnesi oluşturacağız. Tabi ki, oluşturduğumuz bu nesneleri, uygulamalarımız ile nasıl ilişkilendirebileceğimizi de göreceğiz. Bu makale, önceki sürümünden biraz farklılık gösteriyor. Önceki makalede eksik gördüğüm bazı yerlerde düzenlemeler yaptım.

» Continue Reading

6.372 defa okunmuş , , , , ,

DirectInput Programlama – Bölüm 1

14 Ocak 2007 Category :DirectX 1

Bir bilgisayar oyununda, en önemli noktlardan birisi de kullanıcı ile iletişim kurmaktır. Yoksa, grafikler ne kadar harkulade ve sesler de ne kadar şahane olsa da, oyun bir filim izlemekten farkı kalmayacaktır. Bir oyun, klavye, mouse veya joystick gibi aygıtlardan veri almak zorundadır. Geçmişte, bu aygıtları, istenilen tarzda programlayabilmek için çok fazla efor sarfedilirdi. Özellikle Joystick, saçlarınızın yolunmasına yol açabilirdi. Bu yüzden Microsoft®, DirectX kütüphanesine DirectInput’u dahil etmiştir.

Bu makalemizde, DirectInput kullanarak klavye ve mouse ile nasıl iletişim kurabileceğimizi göreceğiz. Bununla birlikte neden DirectInput’u kullanmamız gerektiğinden de bahsedeceğiz. Ancak bu yazıda Joystick programlamasından bahsedilmeyecektir. Ama Joystick de, göstereceklerimizden daha zor veya daha kolay değildir.

» Continue Reading

5.455 defa okunmuş , , , ,

Direct 3D’ ye Giriş – Bölüm 2

11 Ocak 2007 Category :DirectX 4

Önceki makalede penceremizi oluşturmuştuk. şimdi bunu Direct3D ile nasıl ilişkilendireceğimizi göreceğiz. Bunu yapmak için gereken işleri 4 adım olarak kategorileyeceğiz. Tabi bu 4 adım, Direct3D’nin temelini oluşturduğundan, bir çırpıda anlatıp geçmeyeceğiz. Bu 4 adım, DirectX sürümlerine göre ufak tefek farklılık gösterebilir. Ama mantık aynıdır. şu an için biz DirectX 9’a göre bu işlemi gerçekleştirmeye çalışacağız.

» Continue Reading

9.994 defa okunmuş , , , , , , , , , , ,

Direct 3D’ ye Giriş – Bölüm 1

25 Aralık 2006 Category :DirectX 4

"Direct 3D’ye Giriş" isimli makale serimizde, DirectX’in üçüncü boyut ayağı olan Direct3D’nin bazı temel noktalarına değineceğiz. Direct3D nesnesinin nasıl oluşturulacağı, bunu penceremizle nasıl ilişkilendireceğimiz bu makalenin konuları arasında. Direct3D uygulamaları genelde C++’da yazıldığından, başka dillerde yazılamayacağı ya da eksik ve yavaş çalışacağına dair düşüncelere sahip olabilirsiniz. Fakat, DirectX nesneleri esasında COM nesneleri olduğundan, DirectX uygulamaları COM nesnelerine ulaşabilen herhangi bir programlama dili ile de yazılabilir. Yeterki DirectX’e ait sınıf ve fonksiyon tanımlamaları, sizin dilinizde tanımlanmış olsun. Yoksa kendiniz tek tek el ile bu tanımlamaları yapmak zorundasınız. Biz bu makalemizde kodları, C++ ve Delphi olarak vermeye çalışacağız. Hazırsanız buyrun.

» Continue Reading

8.752 defa okunmuş , , , , ,