Home> Web Programlama

Web Programlama Archive

ASP.NET MVC – View

24 Ocak 2012 Category :ASP.NET| MVC 11

ASP.NET MVC yazı dizimize başladığımız buradaki makale ile mvc mantığını anladık ve View’in ne olduğunu yüzeysel olarak öğrendik. ASP.NET MVC kullanarak bir web sitesi yapmak istiyorsanız View’ler öğrenmeniz gereken en önemli konulardan birisidir.

Bu yazımızda MVC mimarisinin sunum kısmı olan View’leri inceleyeceğiz.

» Continue Reading

15.114 defa okunmuş , , , , , , , , ,

ASP.NET MVC – Proje, Yönlendirme

14 Ağustos 2011 Category :ASP.NET| MVC 13

Geçen haftaki yazımızda ASP.NET MVC’ye giriş yapmıştık. ASP.NET MVC’nin klasik Web Form mantığına göre avantajlarından ve MVC’nin çalışma mantığından bahsetmeye çalıştık. Yine ASP.NET MVC 3 ile birlikte gelen Razor görünüm motorunu da başlangıç düzeyinde bahis konusu yapmıştık. Ardından MVC çalışma mantığının kafamızda somut bir şekilde yer etmesi için bir örnek yapmıştık. Eğer ASP.NET MVC’ye yabancı iseniz ilk başta bu ilk makaleden başlamanızı tavsiye ederim.

Bu yazıda, konuya kaldığımız yerden devam edeceğiz ve ASP.NET MVC projesinin yapısını inceleyeceğiz. Ardından ASP.NET MVC’de çokca kullanılan yönelendirme mantığından bahsedeceğiz. Ki bu konu ASP.NET MVC ‘de ciddi bir proje geliştirebilmemiz için temel konuları kapsıyor.

» Continue Reading

11.604 defa okunmuş , , ,

ASP.NET MVC ve Razor’a Giriş

07 Ağustos 2011 Category :ASP.NET| MVC 43

Aslında ben web programlamada php‘yi tercih eden birisiyim. Her ne kadar diğer dillerde de siteler yapmış olsam da php benim için hep ilk tercih olmuştur. Nedendir bilemiyorum ama diğer ortamlarda ve dillerde her zaman bir bahane bulmuşumdur, o ortamı ya da dili kullanmamak için… Bazen barındırdığı kısıtlı nesne tabanlı programalama özelliklerinden dolayı php’ye kızıp ASP.NET ya da java‘ya geçmeye çalıştığım olmuştur da. Ama yine dönüp dolaşıp kapağı php’ye atmışımdır. Özellikle asp.net, benim en fazla git gel yaptığım ortamlardan birisidir. O kadar özellik barındırmasına rağmen neden asp.net’e ısınanamıştım? Aslında cevabı çok basit: Web Forms.

Yakın zamanda, benim bu tarz çekincelerimin olduğunu bilen, asp.net kullanan bir dostum beni MVC ve Razor ile tanıştırdı. Ve açıkcası çok etkilendiğimi itiraf ediyorum. Çünkü artık Web Forms gibi hantal olmayan, php’nin esnekliğine sahip olan ve üstelik c# gibi nesne tabanlı programlamada sözü geçen bir dili kullanan bir ortam ile tanışmıştım.

Bu yazıda MVC ve Microsoft’un yeni çocuğu Razor görünüm motorunu(view engine) tanıtıp, küçük bir örnek yapacağız

» Continue Reading

31.277 defa okunmuş , ,

Javascript’de harici bir kodu global alanda çalıştırmak.

22 Şubat 2007 Category :Javascript| Web Programlama 7

Bildiğiniz gibi eval fonksiyonu, gerekmedikçe kullanılmayacak cinsten bir fonksiyondur. Çünkü normal çalışan bir scriptten çok daha yavaş çalışır. Ama bazen olurki eval fonksiyonunu kullanmanız şart olur. Kullanmanız gereken yerlerden bir tanesi de şüphesiz, remote yüklenen, yani harici olarak yüklediğiniz scriptleri çalıştırırken eval fonksiyonunu kullanmaktır. Ama genelde eval fonksiyonunu, bir başka fonksiyon içinden çağırırsınız ve global etki alanında çalışmasını istersiniz.

» Continue Reading

42.810 defa okunmuş , , , , ,

Javascript’de Event ve Etki Alanı(Scope)

11 Şubat 2007 Category :Javascript| Web Programlama 7

Eğer javascript’de kendi framework’ünüzü geliştiriyorsanız muhtemel karşılaşacağınız sorunlardan bir tanesi de cross browser -her browser’da çalışabilecek- bir event sistemidir. Çünkü gerek Mozilla’da ve gerekse Internet Explorer’da event fonksiyonları ve buna bağlı olarak gelişen sonuçları farklı farklıdır. Ben bunların hangisinin haklı veya başarılı olduğundan bahsetmeyeceğim.

Bu yazımızda kendi oluşturduğunuz bir html nesnesine nasıl eventlar tanımlayabiliyoruz ve cross browser olarak nasıl çalıştırabiliriz, onu görmeye çalışacağız. Ayrıca event listener’daki scope problemi içinde bazı çözümler getireceğiz.

» Continue Reading

5.751 defa okunmuş , , , , , , , ,

PHP ile Excel dosyası oluşturma

13 Ocak 2007 Category :Php| Web Programlama 1

Genelde, herhangi bir biçimlendirme söz konusu olmadığında, veritabanındaki bir bilgiyi ya da başka bir tabloyu Excel ortamına aktarmak için csv yöntemini kullanırım. Bu yöntem herkesin bildiği gibi, her sütunu tab ya da noktalı virgül gibi bir karakterle ve her satırı da enter karakteri ile bölmekten ibaret. Ama biçimlendirme söz konusu olduğunda, mesela sütunlara bir genişlik vermek, yazıları bold yapmak, bazı hücreleri sayı ya da para tipine çevirmek gibi biçimlendirmelerde bu yöntem işe yaramamakta.

» Continue Reading

10.279 defa okunmuş , ,