Home> Delphi

Delphi Archive

7 Adımda Delphi Uygulamalarını Daha da Hızlandırın

24 Şubat 2009 Category :Delphi 12

Delphi, etkili ve hızlı sonuç alabileceğiniz nadir geliştirme ortamlarından birisi. Delphi’nin hızlı program geliştirme özelliği, bazen bizlerin müsrif davranmasına yol açabiliyor. Aslında birazdan vereceğim adımlardan bazıları, çoğu programlama dillerinde dikkat etmemiz gereken kurallardan. Uygulamayı dağıtmadan önce hız için dikkat etmemiz gerekenleri 7 adımda toplayıp sizlere sunuyorum.

» Continue Reading

15.496 defa okunmuş , ,

C / C++ ‘dan Delphi’ye Kod Çevirme Klavuzu (1)

19 Şubat 2009 Category :Delphi 17

Özellikle işe yarar bir kütüphane bulduğunuz zaman eğer yoksa hemen Delphi sürümlerini araştırırız. Çoğu zaman “Delphi port” ismiyle, kütüphanelerin Delphi versiyonlarına erişebiliriz. Eğer Delphi versiyonlarını bulamazsak, iş başa düşmüş demektir. Kütüphaneler bir çok dilde olabilirler. Fakat genel manada en çok C++ veya C kodlarının adaptasyonu ve çevrilmesi programcıları zorlayabilmektedir.

Bu yazımızda C / C++ ve Delphi gramer bilgisi vermek yerine, daha çok C / C++ kodlarını en doğru şekilde Delphi’ye nasıl adapte edebileceğimizi göreceğiz. Yapacağımız işlem sadece bire bir kod çevirisi olmayacak. Yeri geldiğinde hiç bir kod çevirmeden sadece orjinal kütüphaneyi Delphi programımızın içine gömebileceğiz.

Eğer siz de, ister derlenmiş olsun, ister açık kaynak kodlu olsun, bir C / C++ kütüphanesini Delphi’ye nasıl çevirebileceğimizi merak ediyorsanız buyurun beraber yazımıza giriş yapalım.

» Continue Reading

10.723 defa okunmuş , ,

Stream’de Uzmanlaşalım… (Bölüm 2)

17 Şubat 2009 Category :Delphi 5

Geçen bölümde stream’e giriş yaptık. Ve değişik veri tipleri ile stream üzerindeki okuma ve yazma işlemlerini gördük. Bu bölümde stream kullanımının sadece dosya okumak-yazmak olmadığını da göreceğiz. Ayrıca .net ve vcl.net ortamında stream kullanımından da bahsetmeye çalışacağız.

» Continue Reading

11.950 defa okunmuş , , , , , , , , , , ,

Stream’de Uzmanlaşalım… (Bölüm 1)

13 Eylül 2008 Category :Delphi 13

Diyezon’a yazmayalı baya bir süre olmuştu. Neredeyse diyezon, kendi işlerim yüzünden hayalet site olma yolunda ilerliyordu. Bundan önceki son yazımı yaklaşık bir sene önce yayınlamıştım. Her neyse…

Stream’ler hakkında bir makale yazmak, yapacaklarım arasındaydı. En son gelen bir istek üzerine stream konusuna el atalım istedim. Bu makale serimizde hem VCL’de bulunan TStream, hem de .NET’de bulunan Stream sınıfları ve kullanımlarından bahsetmeye çalışacağım.

Özellikle TStream üzerinde stringlerle uğraşmak gibi bir çok konu programcıların kafasını karıştırabilmektedir. Bu ve bunun gibi sorunların çözümlerine de çareler bulmaya çalışacağız.

» Continue Reading

15.588 defa okunmuş , , , , ,

Delphi ile Thread(Kanal) Kullanımı – Bölüm 2

06 Ekim 2007 Category :Delphi 22

Bu bölümde kanalları nasıl eş zamanlı olarak çalıştırabileceğinizi göreceksiniz. Bunun için kritik bölgeler ve muteksler ile tanışacaksınız. Ayrıca kanal uyumlu olmayan VCL’in, kanallar ile nasıl kullanılabileceğini de göreceksiniz. Bununla beraber kanal kullanımındaki yaşanan bazı problemlere de değinmeye çalışacağız. Özellikle veritabanlarını kanallar ile kullanmada uyulması gereken püf noktalarına da değinmeye çalışacağız.

Aslında bu bölüm gerçekten uzun oldu. Normalde VCL kullanımını üçüncü bir bölüme taşımayı düşünüyordum. Ama bu konuda istekler olunca birleştrip yayınlamayı düşüdüm. İçeride sizi iki sayfalık bir makale bekliyor. Bu yüzden sayfa sonunda bitti zannedip kapatmayın!

Hazırsanız başlayalım.

» Continue Reading

32.817 defa okunmuş , , ,

Delphi ile Thread(Kanal) Kullanımı – Bölüm 1

02 Ekim 2007 Category :Delphi 32

Yaptığımız projelerin bir bölümü eninde sonunda bu konuya dayanıyor. Genelde kanal gerekli olduğu halde Timer ya da Application.ProcessMessages gibi çarelere gitmeye çalışıyoruz Ve devamında hem görsel hem de işleyiş açısından istemediğimiz sonuçlarla karşılaşıyoruz. Halbuki kanalların kullanılması sanıldığı kadar zor değildir. Bu ön yargıyı bu makalede aşmaya çalışacağız.

Bu makale, ileri seviye Windows programcılığına geçiş kapısıdır. Bu makeledeki konuları öğrendikten sonra Win32 programcılığının en güçlü özelliklerini öğrenmiş olacaksınız.

Yanlız "ileri seviye" tabiri gözünüzü korkutmasın. Çünkü makeleyi bitirdiğinizde thread kullanımının aslında ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte bu makalede bu konu ile ilgili her ayrıntıyı anlatabilmemiz için yüzlerce sayfalık kitap yazmamız gereklidir. Bu yüzden burada işin mantığını kapıp, ihtiyacınız oldukça yardım dosyalarına müracaat etmeniz gerekebilir.

Kanallar hakkında hiç bir bilginiz olmayabilir. Bu makalede işin temelinden alacağız ve makaleyi bitirdiğinizde kendi programlarınıza kanal ekleyebilecek duruma geleceğinize inanıyorum.

Bu makale serisinde kanallar temelden anlatılmakla beraber, ileri seviye kanal kullanımı, VCL bileşenlerinde kanal kullanımı ve Muteksler de ana konularımız arasına girecektir.

» Continue Reading

33.975 defa okunmuş ,

Enine Boyuna Generics – Bölüm 2

23 Eylül 2007 Category :Delphi 1

Bir önceki bölümde Generics hakkında bazı terminolojiler üzerinde durduk. Ayrıca ilk başta verdiğimiz örnek ile, bir sınıfı veya bir metodu object yaklaşımı ile nasıl genlleştirilebileceğini gördük. Önceki makaleyi okuduktan sonra objcet yaklaşımı ile Generics arasındaki farkı idrak ettiğinize inanıyorum. Ve Generics’in avantajlarını ve kolaylığını anladığınızı düşünüyorum.

Bu bölümde Sınırlandırıcıları(Constraints) göstermeye çalışacağız. Hazırsanız buyrun.

» Continue Reading

8.809 defa okunmuş , , , , ,

Enine Boyuna Generics – Bölüm 1

18 Eylül 2007 Category :Delphi 1

Bir iki önceki makalemizde, Delphi gramerine katılan generics ve parametrize tipleri yüzeysel olarak tanıtmıştık. Generics, RAD Studio 2007′ nin çıkması ile artık sadece beta tester’larını değil, tüm Delphi programcılarını ilgilendiren bir konu olmuştur. Gerçi şu an için sadece .NET ortamında kullanabildiğimiz bu özellik bir sonraki sürümde Win32 için de kullanılabilir bir gramer olacaktır. Başlangıç için önceki makalemizi okuyabilir ya da direk buradan başlayabilirsiniz. Zira bu bölümde Generics ile ilgili temel bilgiler vereceğiz.

» Continue Reading

5.004 defa okunmuş , , , , ,

Delphi 7 ile Şimdiki Delphi Sürümleri Arasındaki Farklar

14 Ağustos 2007 Category :Delphi 5

Bildiğiniz gibi VCL, .NET ortamına taşınırken derleyici bazında bir çok değişikliğe ve geliştirmeye gidildi. Bu geliştirmeler, hem Delphi.NET derleyicisini hem bildiğimiz klasik Delphi for Win32 derleyicisini etkiledi. Tabi bu geliştirmeler, en çok biz programcıların işine yaradı.

Bu makalemizde bu yeniliklere değinmeye çalışacağız. Bunlardan bir kısmını önceki makalelerimizde ayrıntılı olarak işlemiştik. Burada sadece bu sitede bahsetmediğimiz kısımlar bahsedilecek ve önceden bahsettiklerimize linkler içerecektir.

» Continue Reading

7.574 defa okunmuş , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Delphi ve Operator Overloading

06 Ağustos 2007 Category :Delphi 3

"Operator Overloading"(operator aşırı yükleme), Delphi’ye Delphi.NET ile birlikte gelen class helper’lar gibi yeni özelliklerden birisidir. Bu teknik, class helper’lar gibi hem Win32 hem de .NET için kullanabilirsiniz.

Delphi’ye, belki de çok uzun zaman önce eklenmesi gereken bu özellik ile, herhangi bir sınıf veya record için toplama(+), çıkarma(-), çarpma(*) gibi operatörlere bazı özel anlamlar yükleyebiliyoruz. C++ programcılarının hiç de yabancı olmadıkları bu teknik ile kendimize özel veri tipleri tanımlayıp, bu tiplerin Integer, string gibi başka tipler ile etkileşimlerinin nasıl sonuç vereceğini belirleyebilirsiniz.

» Continue Reading

11.173 defa okunmuş , , , ,