Home> Indy Kütüphanesi

Indy Kütüphanesi Archive

Indy ile Network Programlama 3 – Server

12 Nisan 2007 Category :Delphi| Indy Kütüphanesi| Network Programlama 10

Bundan önce, gerek client tarafında gerekse server tarafında okuma ve yazma işlemlerinin nasıl yapıldığını gördük. Ayrıca gönderilecek verinin küçük ve fazla miktarda olması durumunda bağlantıyı yavaşlatmamak için yapılması gereken işleri de görmüş olduk. Bu makalemizde Indy ile bir TCP Server’ı nasıl tanımlayabileceğimize bakacağız. Server oluşturma modellerini incelemeye çalışacağımız gibi bir server oluştururken takip edilen yolları da görmeye çalışacağız. Ve bir örnek uygulama ile makalemizi bitireceğiz.

» Continue Reading

10.234 defa okunmuş , , , , , , , , , , , ,

Indy ile Network Programlama 2 – Okuma / Yazma İşlemleri

09 Nisan 2007 Category :Delphi| Indy Kütüphanesi| Network Programlama 2

Bundan önceki makalemizde, Indy’nin socket programlamada bize kazandırdıklarını ve ne kadar kolay kullanımda olduğunu gördük. Onca socket kütüphanesi varken ve .NET de socket desteği verdiği halde Indy kütüphanesine niye ihtiyacımız olduğunun cevabını da vermeye çalıştık. Ayrıca Indy’nin desteklediği bir çok programlama modelinden en yaygın olarak kullanılan iki tanesi üzerinde karşılaştırma yaptık ve yanlış fikirleri ortadan kaldırmaya yönelik bazı konulardan bahsettik. Bu makalemizde öncekinin devamı olarak Okuma ve Yazma işlemlerini tanımaya çalışacağız. Indy’nin ne olduğunu bilmiyor ya da network, socket programlamanın zor olduğunu düşünüyorsanız ilk önce buradaki birinci makalemize bir göz atınız.

» Continue Reading

8.540 defa okunmuş , , , , , , , , , , , , ,

Indy ile Network Programlama 1 – Giriş

08 Nisan 2007 Category :Delphi| Indy Kütüphanesi| Network Programlama 14

Bundan önce Mustafa arkadaşım, Winsock kullanarak, ağ üzerinden nasıl iletişim kurabilceğimizi göstermişti. Å?imdi dilerseniz biraz daha ileri gidelim ve Indy (indi) kullanarak network üzerinde nasıl işlem yapabileceğimizi görelim. Indy bileşenleri, Delphi ile birlikte gelen ve .NET(D.NET ve VS), C++ Builder, Kylix ve Lazarus gibi bir çok geliştirme ortamına destek veren ağ bileşenlerinden oluşur. Bir çok noktada, kendiniz uğraşsanız çok fazla kafa ağrıtacağınız yerleri, Indy halletmiş ve kolaylaştırıp, basitleştirerek bizlere sunmuştur. Eğer ağ üzerinde gerçekten ciddi bir şeyler yapmak istiyorsanız Indy kullanmanız kaçınılmazdır. Ayrıca .Net kullanıcısı iseniz, .Net’de socket desteği olduğu halde Indy’nin neden .Net desteği verdiğini de merak edebilirsiniz. Ayrıca neden Indy’ye ihtiyaç vardır, onu da göreceğiz.

» Continue Reading

11.686 defa okunmuş , , , , , , , , , , , , ,